Dornova metoda
Dornova metoda je šetrná manuální metoda, kterou se mohou řešit obtíže spojené s pohybovým aparátem. Pro svou jednoduchost, bezpečnost a účinnost je stále oblíbenější a vyhledávanější. Dornovou metodou lze docílit uvolnění blokád a bolestí v problematických partiích – převážně okolo páteře, kyčelních kloubů, kolen, kotníků a ramen. Úspěšně zmírňuje nebo přímo řeší problémy se skoliózou, vyrovnává rozdílnou délku nohou a tím napravuje celkovou statiku těla. Za otce této metody je považován Dieter Dorn z Německa, který vycházel z tradičního lidového léčitelství.
Terapeut se vždy snaží nalézt příčinu obtíží. Některé bolesti páteře mají původ v poruše statiky způsobené nestejnou délkou dolních končetin. V praxi je tento jev velmi častý (rozdíl může činit i několik centimetrů!), bohužel je mu věnována téměř nulová pozornost a samotní klienti o této skutečnosti často ani nevědí.
Dornova metoda za aktivní účasti klienta navrací obratle a klouby do původní polohy. Při napravování se používá jen jemného tlaku, metoda je tedy prakticky bezbolestná – obratle a klouby se samy vrátí do přirozené a správné polohy. Náprava se provádí kyvadlovitým pohybem protější ruky nebo nohy klienta. Při kyvadlovitém pohybu nohou nebo rukou se uvolňuje svalstvo v páteřní oblasti a terapeut pak může napravit zablokovaná místa. Tím se klient velmi rychle zbaví bolesti a dalších souvisejících potíží.
Vzhledem k volnému a přirozenému pohybu končetin můžeme Dornovu metodu zařadit mezi bezpečné metody. Neprovádí se při ní žádná trhnutí ani prudké chvaty, které by mohly být bolestivé či dokonce způsobit zhoršení stavu. Dornova metoda je vhodná pro všechny lidi bez rozdílu věku.
Kontraindikace:
- při nachlazení, viróze nebo v případě, že klient stále dobírá léky (zejména antibiotika) po nemoci
- při osteoporóze v pokročilém stadiu a při náchylnosti ke zlomeninám
- při nádorovém onemocnění a těžké cukrovce
- při akutních úrazech. Zlomeniny musí být zcela zhojeny (4-6 týdnů)
- po operacích – začínáme nejdříve po 2 měsících
- při kloubních náhradách kyčelního kloubu se vyhýbáme rotacím dolních končetin, pracujeme pouze v mediální rovině
- při Bechtěrevově nemoci se ošetřují pouze klouby, ne však srostlé obratle
- při akutních zánětech je třeba počkat do odeznění
- při jakémkoliv podezření na špatný zdravotní stav je klient požádán o stanovisko lékaře